BATI AFGANİSTAN'DA BAŞARISIZ MI OLDU?

NATO'nun varlığı boyunca, “Madde-5 Toplu Savunma” maddesinin ilk ve tek uygulaması bir terör saldırısından kaynaklanmıştır. 2001'deki 9/11 terörist saldırılarından sonra, Ekim 2001'de ABD önderliğindeki çok uluslu bir askeri harekât -Sürekli Özgürlük Operasyonu- başladı. Operasyonun amacı tüm El Kaide örgütünü yok etmek ve El Kaide'yi destekleyen ve ona güvenli liman sağlayan Taliban rejimini ortadan kaldırmaktı. Bu operasyon sırasında Taliban rejimi çöktü ve El Kaide ağır hasar gördü. 5 Aralık 2001'de Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen bir toplantıda BM yetkilileri ülkenin geleceğini tartışmak üzere Afgan liderler ve uluslararası toplum üyeleriyle bir araya geldi. Bonn Anlaşması'nda uluslararası yardımla ulusal güvenlik güçlerinin kurulması ve eğitilmesi kararlaştırıldı. 1386 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı, Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü'nün (ISAF) oluşturulmasını ve 20 Aralık 2001'de Kabil ve çevresine konuşlandırılmasını öngörmüştür. Bu nedenle, Güvenlik Konseyi, Afganistan'daki durumun uluslararası barış ve güvenlik için bir tehdit oluşturduğuna karar vermiştir.

12 Ocak 2002'de ISAF çalışmaya başladı ve 18 Şubat 2002'de tam olarak faaliyete geçti. NATO'nun Afganistan'daki birincil amacı “Afgan makamlarının ülke genelinde etkin güvenlik sağlamasını sağlamak ve ülkenin bir daha asla teröristler için güvenli bir sığınak olamayacağını garanti altına almaktı. Bu bağlamda, uluslararası toplum, güvenli bir ortam oluşturmayı, sürdürülebilir ve işlevsel bir hükümetin kurulmasına yardımcı olmayı, yeniden inşa ve kalkınma sürecini desteklemeyi amaçlamıştır. Ancak Afganistan'da uluslararası toplumun çabalarını geciktiren bir takım engeller vardı. Bu makale, uluslararası toplumun Afganistan'da karşılaştıkları çabaları ve zorlukları analiz edecektir.

İyi işleyen bir merkezi hükümetin olmaması, Avrupa'ya uzaklığı ve yardım faaliyetlerine müdahale eden isyancı saldırıların artması bunların başında geliyordu. İstikrarlı bir siyasi ortam ve yaşayabilir bir ekonomi olmadan Afganistan'ın bugünün güvenlik ortamında var olamayacağı (bugün buna tanık oluyoruz) asla unutulmamalıdır. Mütevazı bir güvenlik düzeyi oluşturmadan diplomatik ve ekonomik hedeflere ulaşmanın imkansız olduğunu bize kanıtlanmıştır.

ISAF, Afgan Ulusal Güvenlik Güçleri (ANSF) ile ortaklaşa nüfus merkezli bir İsyan Karşıtı (COIN) stratejisi yürüttü ve Afganlara mentorluk, eğitim ve operasyonel destek dahil olmak üzere güvenlik sektörü reformunda hükümete ve uluslararası topluluğa destek sağladı. Ulusal Ordu (ANA) ve Afgan Ulusal Polisi (ANP). Taliban'ın tüm ülkeyi ele geçirmesi, uluslararası topluma ANSF'nin çok zayıf olduğunu ve vatandaşlarını ve hükümeti korumaya hazır olmadığını göstermiştir.

ISAF'a asker gönderen bazı üye devletler, bu kuvvetlerin üstlenebilecekleri görevlere sıklıkla “ulusal uyarı” kısıtlamaları getirdi. Genel olarak bu ulusal kısıtlamalar, kuvvetlerin muharebe operasyonlarına girmesini yasaklar. Ayrıca, bazı hükümetler güçlerinin Afganistan'ın güney ve doğu bölgelerine nakledilmesine izin vermedi. Bu uyarılar, komutaları altındaki kuvvetlerle esnek bir şekilde hareket etmeye çalışan kuvvet liderlerinin önündeki en büyük engeldi.

Afganistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti (GIRoA) dünyanın en zayıf hükümetlerinden biriydi. Yaygın yolsuzluk ve uygun liderlik ve insan sermayesi eksikliği problemi yaşamaktaydı. Afgan bakanlıkları kaynaklardan yoksundu ve çoğu zaman yolsuzluk, yerleşik bürokrasi ve zayıf liderlikle doluydu. Afganistan'ın yakın tarihi terör, şiddet ve kargaşayla doluydu. Bu nedenle, halkın devlette görevli kişi ve gruplara karşı güvensizlik ve şüphe duyması çok normaldi. Siyasi hedeflere ulaşmak için Afgan halkının güvenini kazanmak çok önemliydi. ANP'deki eksiklikler nedeniyle, Afgan hükümeti ülke genelinde güvenliği ve adaleti sağlayamadı. Bu durum, ülke içinde meşru güç kullanımında bir zayıflığa neden oldu. Afgan devletini hukuk ve düzen kurma konusunda zayıflatan bir diğer ve belki de en önemli eylem, koalisyon güçlerinin yerel savaş ağalarına sağladığı önemli yardımdı.

Kabile çatışmaları da Afganistan'daki birliğin önündeki bir başka engeldi. Afganistan tarihindeki savaşlar etnik güç dengelerinde kaymalara neden olmuş ve zaman zaman azınlıkların iddialılığı Peştun çoğunluğuna meydan okumuştur. Bununla birlikte, Taliban'ın gelişi, gücün Peştunlar lehine şiddetli bir şekilde yeniden dengelenmesine yol açtı.

Haşhaş ekimi de güvenliği zedeleyen bir diğer konuydu. Bir yandan Afganistan'daki uyuşturucu ticaretinden isyancı gruplar, savaş ağaları ve suç örgütleri yararlandı. Öte yandan, Afganistan'daki çiftçilerin ana gelir kaynağı haşhaş ekimiydi. Hamid Kharzai, afyon ticaretinin terörden bile daha tehlikeli bir kanser gibi olduğunun altını çizdi. Afyon işi, daha önce Taliban ve Kuzey İttifakı'nın da dahil olduğu yaygın bir fenomendi. Küresel pazarda eroinin büyük bir kısmını (%75) Afganistan sağlıyor ve bu eroinin büyük bir kısmı (%95) Avrupa pazarına akıyor. Ne yazık ki, Afganistan'daki koalisyon güçleri, yasadışı uyuşturucuların etkilerini ve ülke içindeki dağılımını anlamakta yavaş görünüyordu.

İl İmar Ekipleri (The Provincial Reconstruction Teams), ISAF'ın Afganistan'ın istikrarına ve kalkınmasına yaptığı katkıların ana organizasyon aracıydı. ISAF, İİT'leri aracılığıyla, Afgan makamlarının, iyi yönetişimin kurulması ve hukukun üstünlüğünün tam olarak tesis edilmesi ve insan haklarının geliştirilmesi için gerekli kurumları güçlendirmesine yardımcı oldu. Bununla birlikte, ISAF sponsorluğundaki yeniden yapılanma, diğer çabalardan büyük ölçüde kopmuştur ve çoğu İİT, sivil yardım kuruluşlarıyla anlamlı bir ilişki kurmayı başaramamıştır.

Afganistan'da iki ayrı eğitim sistemi mevcuttur. Eski sistem, köy camilerinde okul (medrese) yöneten mollalar tarafından öğretilen dini bir sistemdir. Kuran'ın dini emirlerini öğretiyorlar. Diğer sistem Afganistan'ın 1964 anayasasında tanıtıldı ve her düzeyde ücretsiz ve zorunlu eğitim sağladı. Taliban 1996'da kontrolü ele geçirdiğinde, medreseler ilk ve orta öğretimin ana kaynağı haline geldi ve kızlar için eğitim yasaklandı. 2001 yılında Taliban'ın devrilmesinden sonra, geçici hükümet eğitim sistemini eski haline getirmek için önemli miktarda uluslararası yardım aldı. Afganistan'daki eğitim sistemi, özellikle kadınlar ve kızlar için, okulların gerektiği gibi işlemesi bekleniyorsa, çok fazla yardıma ihtiyaç vardır. Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesiyle uluslararası toplum, Taliban'ın eğitim sistemi açısından ne yapacağını ileride görecektir.

Sonuç olarak, Afganistan'daki güvenlik, yönetişim, yeniden yapılanma ve bölgesel dinamikler, NATO'nun ABD ve uluslararası toplum için Afganistan'daki ortamı istikrara kavuşturmak için bir araç gibi görünen ilk Avrupa dışı görevinin başarısına zorlu engeller getirdi. Yine de tüm bu operasyon bize misyonun başarılı olmadığını gösterdi.

Makalenin orijinali şu linkte:

https://ili.org/about/news/1353-did-west-fail-in-afghanistan-observations-by-prof-dr-mehmet-nesip-ogun.html

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Nesip Öğün - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ses Kıbrıs Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ses Kıbrıs hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Ses Kıbrıs editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ses Kıbrıs değil haberi geçen ajanstır.Anket Tatar-Sertoğlu tartışmasında kim haklı?