2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Gününe Özel

Sulak alanlar; barındırdıkları biyolojik çeşitlilik değerleri, ekonomik anlamda getirileri, hem kültürel hem de ekolojik değerleriyle dünyadaki tanımlanmış önemli ekosistemlerden bir tanesidir. Dünya üzerinde Antartika hariç hemen hemen her yerde bulunabilen sulak Alanlar, yaklaşık 7-9 milyon km² alanla dünya yüzey alanının yaklaşık olarak % 4-6’sını oluşturmaktadırlar. Sulak alanlar, kapladıkları yaklaşık 7-9 milyon km² alan ile dünya yüzey alanının yaklaşık % 4-6’sını oluştururlar. Önemli biyolojik çeşitlilik barınaklarından olan Yağmur Ormaları’ndan sonra en zengin biyolojik çeşitliliği de sulak alanlar barındırmaktadır. Sulak alanların önemine dikkat çekmek amacıyla İran’ın Ramsar kentinde 2 Şubat 1971 yılında, Ramsar Sözleşmesi olarak anılan "Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi" imzalanmıştır.  Bu sözleşmeye taraf olan ülkeler belli yükümlükler yerine getirerek önemli sulak alanlarının korunmasına katkı koymak zorundadırlar. Bu bağlamda ülkeler dünyaca öneme sahip olan en az bir sulak alanlarını Ramsar Alanı ilan etmeli, bu sulak alanlarının korunması sağlamalı ve bu sulak alanlardan yararlanılması noktasında da bilimsel esaslara göre ekosistemin korunmasını temele alan yaklaşımlar geliştirmeleri gerektiğine vurgu yapmaktadır. Ramsar Sözleşmesi’nin imzalandığı tarih olan 02 Şubat, sulak alanların korunmasının önemine dikkat çekmek ve bunu yaygınlaştırmak amacıyla 1997 yılından bu yana “Dünya Sulak Alanlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Türkiye, 17 Mayıs 1994’ ten itibaren Ramsar Sözleşmesi’nin resmi taraflarından biri olmuş ve barındırdığı önemli sulak alanlarıyla Avrupa ve Ortadoğu’nun en önemli ülkelerinden birisi haline gelmiştir. Bu yıl Dünya Sulak Alanlar Günü “Su, Sulak Alanlar ve Hayat Birbirinden Ayrılamazlar” temasıyla kutlanıyor.  

Güney Kıbrıs’ta, Larnaka Tuz Gölü 2001 yılında Ramsar Alanı olarak ilan edilmiştir. Kuzey Kıbrıs olarak değerli sulak alanlara sahip olmamıza rağmen politik tanınmamışlıktan ötürü herhangi bir Ramsar Alanı’na ne yazık ki sahip değiliz. Ülkemiz sulak alanları, Çevre Yasası bünyesinde oluşturulan  ve geçen sene yürürlüğe giren “Sulak Alanların Korunması ve Yönetimi Tüzüğü” kapsamında korunmaktadır. Tüzüğe göre 34 sulak alan koruma altına alınmıştır. Ayrıca tüzük kapsamında Ayluga Çanakkale Göleti, Engomi Tuzla Göleti-Glapsides1 ve Glapsides 2, Köprü Göleti, Mehmetçik Sulak Alanı ve Yenişehir Gülseren Sulak Alanı uluslararası önemi olan sulak alanlar olarak listelenmiştir. Çevrenin korunması kapsamında değerlendirildiğinde; biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengin olan ve özellikle birçok bitki, omurgasız hayvan, amfibi, sürüngen ve kuş türünü barındıran sulak alanların korunması ve gelecek nesillere ulaştırılması, anayasamıza göre devletin, gerçek ve tüzel kişilerin bir ödevidir.

Geçen seneki gözlem sonuçlarımla kıyaslandığında, birçok sulak alanımız kurumuş ya da sahip olduğu su miktarı çok azalmıştır. Küresel İklim Değişikliği’ne bağlı olarak iklimlerde meydana gelen değişiklikler, azalan yağışlar ve sıcaklıkların artışı, bir ada olan ülkemizi de ciddi anlamda etkilemiş ve etkilemeye de devam edecektir. Bunun yanısıra Covid-19 Pandemisi nedeniyle evlerimizde daha çok zaman geçirmeye mecbur kalışımızdan ötürü su kullanımımızda da ciddi artışlar meydana gelmiştir. Toplum olarak suyu bilinçli kullanmamız ve sulak alanların barındırdığı eşsiz biyolojik çeşitliliğimize de sahip çıkmamız gerekiyor. Bu vesileyle; suyun tutumlu kullanılması düşüncesinin topluma yerleşmesi ve yağmur hasadı gibi yöntemlerle suyun biriktirilmesini sağlamak için gerek kişisel gerekse de ülkesel alışkanlıklar kazanmamız gerektiğinin zamanı geldi de geçiyor. Unutmayalım su hayattır ve hayatta kalabilmek için konuya duyarlı olmalı ve bu yönde gerçekleştirdiğimiz davranışları da gözden geçirmemiz gerekiyor. Kaybedecek zamanımız yok ve vakit aleyhimize işliyor!

Korursak buluruz korumazsak yok ederiz. Tercih bizim…

 

Doç. Dr. Nazım Kaşot

Akdeniz Karpaz Üniversitesi

Doğa ve Çevre Eğitimi Araştırmaları Merkezi Müdürü

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nazım Kaşot - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ses Kıbrıs Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ses Kıbrıs hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Ses Kıbrıs editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ses Kıbrıs değil haberi geçen ajanstır.Anket YDP'de başkan kim olmalı?