"Bu sayı ile beklentileri karşılayamayız"

PGM Soyalan, Falyalı cinayetine ilişkin basın açıklamasında polisteki sorunlara da değindi

Polis Genel Müdürü Ahmet Soyalan bugün Halil Falyalı ve Murat Demirtaş cinayetlerinde yaşanan gelişmelerle ilgili düzenlediği basın toplantısında polis teşkilatının sorunlarına da dikkat çekti. Soyalan basın toplantısında, “Bunların en başında sürekli olarak vurguladığımız, personel sıkıntısı gelmektedir” dedi.

Polis teşkilatının 3 bin kişilik polis kadrosu olmasına rağmen, eksik personelle halka hizmet verilmekte olduğunu belirten Soyalan, “ancak polis kadrosunun bu sayı ile bile günümüzde halka verilen hizmette beklentileri karşılamadığı aşikardır” ifadelerini kullandı. 

Soyalan, açıklamasında “dönem dönem kısıtlı sayıda polis teşkilatına alınan yeni polislerin suçla mücadelede kullanılmak yerine, yeni açılan kara geçiş kapıları ve yakın zamanda açılması planlanan Ercan Uluslararası Havaalanı gibi güvenlik birimlerinde kullanılmak zorunda kalmaktadır” ifadelerine yer verdi.

SOYALAN: TEKNİK İMKANSIZLIKLAR İŞİMİZİ ZORLAŞTIRMAKTADIR

Polis Genel Müdürü Ahmet Soyalan, personel sıkıntısının yanı sıra teknik imkansızlıklar, araç gereç eksiklikleri ve polisin icraatlarında elini güçlendirecek yasaların henüz hayata geçirilmemiş olmasının da teşkilatın işini zorlaştırdığını vurguladı. 

2015 YILINDA BERİ HAZIRLANAN TASARILAR HAYATA GEÇİRİLEMEDİ

“Organize suçlarla mücadelede polisin etkinliğini artırmak amacıyla 2015 yılından günümüze kadar birçok yasa tasarısı hazırlanmış ancak bunların hiçbiri henüz hayata geçirilememiştir” diyen Soyalan, Yasa Tasarılarına değinerek, bunların “Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan İletişimin Denetlenmesi Yasa Tasarısı, Teknik Araçlarla İzleme Yasa Tasarısı, Polis Tarafından Kullanılan Muhbirin Ödüllendirilmesi Yasa Tasarısı, Kontrollü Teslimat Yasa Tasarısı, Gizli Soruşturmacı Görevlendirilmesi ve Kullanılması Yasa Tasarısı, Etkin Pişmanlık Yasa Tasarısı ve Koruma Hizmetleri Yasa Tasarısı” olduğunu belirtti.

Soyalan, dünyada olduğu gibi, ülkede de yerleşmiş bir kanı olduğunu; “Polisin suçu önleyebildiği oranda başarılı olduğunu ancak önleyemediği suçun faillerini de meydana çıkarmak, bundan sonra ülkede suç işlemeyi tasarlayan şahıslara da gözdağı vermek” olduğunu söyledi.

“Biz bu konuda kendimizi şanslı olarak görüyoruz. Sizlerin de gözlemlediği gibi, son zamanlarda meydana gelen birçok önemli adli olay, büyük bir titizlik ve özveri ile çalışan personelimiz sayesinde aydınlatılmış ve suç failleri tespit edilmiştir” diyen Soyalan, şöyle devam etti:

“Personelimizin özverili ve disiplinli çalışmaları neticesinde elde edilen bu ve buna benzer başarılar, polis teşkilatının kamuoyu yoklamalarında en güvenilir kurumlar arasında yerinin almasının bir kanıtıdır.   Polisimiz her geçen gün, Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından bize sağlanan hizmet içi eğitimlerle kendisini sürekli yenilemekte ve suçla mücadelede kendini geliştirmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gerek coğrafi konumunu, gerekse siyasi anlamda sadece Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınmış bir ülke olmasını fırsat bilerek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde suç işleme eğiliminde olan kişiler bilmelidir ki, KKTC Polis Teşkilatı bunlara asla müsaade etmeyecek ve uluslararası arenada ülkemizin güvenli bir ülke olarak anılması konusunda elimizden geleni yapmaya devam edeceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Gerek ülkemiz basınının, gerekse yabancı basının yakından takip ettiği bu  cinayet soruşturması göstermiştir ki; KKTC Polis Teşkilatı, personelinin sahip olduğu bilgi, birikim, deneyim ve beceriyle olayı kısa sürede, büyük ölçüde aydınlatmış ve olaya müdahil  tüm dünya ve halkının nazarında yeniden güven tazelemiştir.”

Soyalan, cinayetin aydınlatılması sürecinde kendilerine her konuda yardımcı olan halka, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na, Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, Suçla ilgili bilgi ve belgelerin Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü’ne istinabe yoluyla gönderilmesinde katkı koyan, TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin İçişleri Müşavirlerine, meselenin soruşturulmasında emeği geçen, katkı koyan, bıkmadan usanmadan gece gündüz mesai yapan tüm personeline ve yoğun mesaileri nedeniyle onlara her daim anlayış gösteren kıymetli polis ailelerine ve kamuoyunu aydınlatmak adına polisi yaptığı haberlerle destekleyen basın mensuplarına teşekkür etti.

Soyalan, “Konunun hassasiyeti ve soruşturmanın halen devam etmesinden dolayı, konu ile ilgili  bu aşamada daha fazla detay veremeyeceğimi ve  sizlerden olayla ilgili soru almayacağımı belirtmek isterim. Anlayışınız için tekrardan teşekkür ederim. Mesele ile yeni gelişme olması durumunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

21 Şub 2022 - 14:20 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ses Kıbrıs Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ses Kıbrıs hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Ses Kıbrıs editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ses Kıbrıs değil haberi geçen ajanstır.Anket İfade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik hazırlanan değişiklik yasa tasarılarına onay veriyor musunuz