LTL'deki öğretmenler ayaklandı!

Lefkoşa Türk Lisesi'ndeki öğretmenler okulda pozitif vaka çıkmasının ardından KTOEÖS öncülüğünde ayaklandı. Öğretmenler tedbir istiyor!

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), okullarda pandemiyle ilgili yaşanan ve yaşanması olası sıkıntıları dile getirmek amacıyla Lefkoşa Türk Lisesi’nde basın açıklaması düzenledi.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, okul bahçesinde yaptığı açıklamasında, yüz yüze eğitimi her zaman savunduklarını ancak sistemli ve bilimsel önlemlerin bir türlü alınmadığını ifade ederek, “Gelinen nokta, okulların kapanma noktasıdır” dedi.

“Okulların kapanma noktasında olduğunu gören bir Bakanlar Kurulu yok"

Bu durumu görmeyen bir Bakanlar Kurulu’nun olduğunu savunan Gökçebel, “bilimsel veriler toplamadan, verilere dayandırılmadan karar alan bir karar mekanizması var. Kısacası, toplum sağlığı el yordamıyla korunmaya çalışılıyor” şeklinde konuştu.    

“Sabun ve dezenfektan için okullara bütçe ayrılmadı"

Sağlıklı ve güvenli okulların; temiz su, sabun, maske ve dezenfektana ihtiyaç duyduğunu, bunların alınabilmesi için de bir bütçeye ihtiyaç duyulduğunu belirten Gökçebel, “Eğitim Bakanlığı’nın okullar için ayırdığı bir bütçesi var mı? Yok. Hiçbir okulun bütçesi yok” ifadelerini kullandı.

“Mevcut şartlarda sosyal mesafenin nasıl korunacağını anlatabilecek biri yok"

Gökçebel, bulaşın ülke genelinde etkili olmasının ardından “sosyal mesafe ve maske” kurallarının her daim duyurulduğunu ancak okulların tuvaletlerinde, kantinlerde, 120 kişinin oturduğu 50 metrekarelik öğretmenler odalarında sosyal mesafenin nasıl korunacağını anlatan birinin bulunmadığını belirtti.

“Hademe konusunda sorunlar yaşanıyor"

Okulların temiz olmasının ön görüldüğünü ancak okulların hademe konusunda sorunlar yaşadığını belirten Gökçebel, şöyle devam etti:

“Okullara hademeler çok geç verildi. Kadrolu hademe olayı bitirildi, hizmet alımı ile bu süreç götürülmeye çalışıldı. Verilen hademe sayısı yetersiz ancak günde 5 kez tuvaletlerin ve dış yüzeylerin temizlenmesi talep ediliyor. Bu kuralları uygulayabilen bir okul yok çünkü hademe sayısı yetersiz.”

“Otobüslerde ne maske kontrolü yapılıyor ne de ateş ölçülüyor"

Toplu taşıma ile ilgili yapılması gereken ne varsa yapılmadığını ancak yapılmaması gereken ne varsa yapıldığını ifade eden Gökçebel, “Otobüslerde ne sosyal mesafe, ne ateş ölçme ne de maske kontrolü var. Denetim hiçbir şekilde uygulanmıyor” şeklinde konuştu.

“Okullar, başka çalışma alanlarına benzemez"

“Okullar, başka çalışma alanlarına benzemez… Okullarda olan insanlar günde 5-6 saat aynı ortamda olmak zorundalar” diyen Gökçebel, “Okullarda eğitim alan öğrenciler, yaşları itibariyle maske ve sosyal mesafe kurallarına çok da dikkat etmiyorlar ve iyi bir taşıyıcı olabiliyorlar” dedi.

“Bulaş-Temas protokolü yok”

Bu konuda en baştan beri çeşitli defalar Bakanlığı uyardıklarını belirten Gökçebel, bir okulda pozitif vakaya rastlanması durumunda neler yapılması gerektiğini anlatan bir “bulaş-temas protokolünün” oluşturulmadığını ifade ederek, “Olası bir vaka tespiti durumunda; eğitime kaç gün ara verilmesi, ne yapılması gerektiği sorularının yanıtını bilen kimse yok. Ne Eğitim Bakanı ne de Müsteşar bunu bilmiyor” şeklinde konuştu.

“Bakanlığın sorumluluğu, okul idarelerinin sırtına yüklendi"

Bu sorumluluğun okul idareleri ve öğretmenlerin sırtına yüklendiğini vurgulayan Gökçebel, “Temaslı öğretmenlerin okula gelmemesi durumunda idari ceza uyarılılarıyla bu süreç götürülmeye çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

LTL Öğretmeni Ener: Pozitif çıkan öğrenci, ailesinde pozitif olmasına rağmen bize bildirilmedi, izole edilmedi"

Gökçebel’in ardından, tüm Lefkoşa Türk Lisesi öğretmenleri adına bir açıklama yapan Çağıl Ener ise, LTL’de yaşanan sorunların, tüm okullar için geçerli olduğuna dikkat çekerek, Eğitim Bakanlığı’nın tüm sorumlulukları okul idarelerine yüklediğini kaydetti.

Ener, test sonucu pozitif çıkan öğrencinin ailesinde de pozitif kişilerin olmasına karşın, bu durumun kendilerine iletilmediğini, öğrencinin toplumdan izole edilmediğini vurguladı.

“Öğrencinin sınıfında olmayan ancak temaslı olduğunu belirten öğrencilere izole olma hakkı verilmedi"

Test sonucu pozitif çıkan öğrenciyle aynı sınıfı paylaşan öğrencilere, kendi evlerinde izole olma şansı verildiğini ancak aynı öğrenciyle okul içerisinde temas eden, temaslı olduğunu açıkça ifade eden öğrencilere bu şansın tanınmadığını kaydeden Ener, olayın patlak vermesinden iki gün sonra, söz konusu temaslı öğrencilere sadece bir kez PCR testi yapıldığını ifade etti.

“Temaslı öğretmenlere izin verilmedi"

Ener, öğrenci ile temaslı konumunda olan öğretmenlerin taleplerine rağmen, izole olabilmeleri adına idari izinli sayılmadıklarını vurguladı.

“Pozitif vakanın çıkmasının ardından okul nüfusu 135'e düştü"

LTL’nin şu an Bakanlık eliyle açık tutulmaya çalışıldığını, pozitif vakanın tespit edildiği günden bu yana okul nüfusunun her geçen gün azaldığını, şu an sadece 135 öğrencinin okula geldiğini belirten Ener, “Bakanlığın gerekli önlemleri almaması nedeniyle aileler çocuklarını okula göndermiyorlar” dedi.

“Bakanlık 'sınıfta bir kişi bile olsa ders yapılsın' yönünde baskı yapıyor"

LTL öğretmeni, ailelerin öğrencileri okula göndermemesine rağmen, Bakanlığın “sınıfta iki kişi bile olsa ders yapılsın” yönünde baskı yaptığını ve fırsat eşitsizliği yaratıldığını kaydetti.

“LTL’ye ülkenin 32 farklı noktasından öğrenci geliyor" 

LTL’ye, adanın 32 farklı bölgesinden öğrenci ve öğretmenin geldiğini ancak sadece bir kez okul genelinde rastgele test uygulamasının gerçekleştiğini vurgulayan Ener, “ Sağlık ve Eğitim Bakanlıkları, öğrenci ve öğretmenlere gerekli güveni vermemiş, sınıfta kalmıştır” dedi.

“Hiçbir şey yolunda değil"

İktidar tarafından yapılan açıklamaların aksine, eğitimin neredeyse durmuş vaziyette olduğunu ifade eden Ener, “Hiçbir şey yolunda değildir” şeklinde konuştu.

Öğretmenlerin talepleri... 

Ener, LTL öğretmenleri olarak bir sonraki pozitif vakada tavırlarının aynı olmayacağını kaydederek; temaslı öğretmenlerin kendi imkanlarıyla izole olmaya çalıştıklarını, Bakanlığın temaslı öğretmenlere derhal izin vermesi gerektiğini, ‘bulaş-temas protokolünün’ derhal oluşturulmasını ve temaslı takip kapsamında okulun geçici bir süre kapanarak eğitimin çevrimiçi olarak devam etmesini talep etti.

“Talepler öğlene kadar yerine getirilmezse, eylem"

Ener, LTL öğretmenlerinin bu taleplerinin öğlene kadar yerine getirilmemesi halinde, gereken noktada eylemlilik sürecini başlatabileceklerini de vurguladı.

Hangi lisede, kaç vaka var?

Öte yandan bir sendika yöneticisi ise orta eğitimde hangi okullarda, kaç pozitif vaka olduğunu paylaştı.

Paylaşılan verilere göre, Ekim ayından bu yana;

Demokrasi Ortaokulu: 1 pozitif
19 Mayıs TMK: 1 pozitif
Atatürk Meslek Lisesi: 1 pozitif
Haydarpaşa Ticaret Lisesi: 1 pozitif
Mağusa TMK: 1 pozitif
Şehit Turgut Ortaokulu: 1 pozitif
Lefkoşa Türk Lisesi: 1 pozitif
Polatpaşa Lisesi: 10 temaslı
Turizm Meslek Lisesi: 1 pozitif

25 Ara 2020 - 13:21 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Ses Kıbrıs Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ses Kıbrıs hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Ses Kıbrıs editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Ses Kıbrıs değil haberi geçen ajanstır.
Anket YDP'de başkan kim olmalı?